9 czerwca 2022 Udostępnij

Jak kawa chroni Twoją pamięć i wspomaga zdrowie mózgu?

Wielu z nas uwielbia filiżankę kawy (lub dwie czy trzy) w ciągu dnia. Ponieważ 64% Amerykanów pije filiżankę kawy dziennie, naukowcy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy kawa jest zdrowa i czy wpływa korzystnie na zdrowie mózgu?

Nie jest tajemnicą, że picie kawy może wpływać na poziom energii, trawienie, a nawet wyniki sportowe. Podczas gdy te efekty fizyczne są zazwyczaj szybko odczuwalne, spożywanie kawy ma również pewien długoterminowy wpływ na zdrowie mózgu. Różne badania sugerują, że kawa może nawet wspomagać funkcje pamięci i obniżać poziom zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak demencja.

Jak kawa wpływa na mózg?

Kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy na kilka sposobów. Uważa się jednak, że efekty te wynikają głównie ze sposobu, w jaki kofeina oddziałuje na receptory adenozyny. Adenozyna jest neuroprzekaźnikiem w mózgu, który sprzyja zasypianiu. Neurony w mózgu mają specyficzne receptory, do których adenozyna może się przyczepić. Wiążąc się z tymi receptorami, adenozyna hamuje tendencję neuronów do zapłonu. Powoduje to spowolnienie aktywności neuronów.

Adenozyna zwykle gromadzi się w ciągu dnia i w końcu powoduje senność, gdy przychodzi pora na sen. Kofeina i adenozyna mają podobną strukturę molekularną. Dlatego też, gdy kofeina jest obecna w mózgu, konkuruje z adenozyną o przyłączenie się do tych samych receptorów.

Kofeina nie spowalnia jednak odpalania neuronów, jak czyni to adenozyna. Przeciwnie, zapobiega spowalnianiu pracy adenozyny.

Kofeina wspomaga stymulację centralnego układu nerwowego, dzięki czemu czujesz się czujny.

Kawa a zdrowie mózgu

Niedawno przeprowadzone badanie dotyczyło 676 starszych mężczyzn, których badano przez 10 lat, aby sprawdzić, czy kawa chroni ich przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Okazało się, że mężczyźni, którzy pili kawę, mieli mniejszy spadek zdolności poznawczych niż ci, którzy jej nie pili.

Największy efekt zaobserwowano u tych, którzy pili trzy filiżanki kawy dziennie. U tych, którzy pili więcej lub mniej, efekty były mniej dramatyczne.

W innym badaniu grupa ludzi była obserwowana przez 21 lat, aby sprawdzić, czy kawa wspomaga procesy poznawcze. Okazało się, że osoby pijące kawę w połowie życia miały niższe ryzyko demencji i choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia, w porównaniu z osobami, które nie piły kawy lub piły do dwóch filiżanek dziennie. Najniższe ryzyko demencji stwierdzono u osób, które piły od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie.

3 sposoby, w jakie kawa wspomaga pracę mózgu

Istnieje wiele sposobów, w jakie kawa może chronić mózg. Oto tylko kilka z nich:

  1. Kofeina: Kofeina zwiększa poziom serotoniny i acetylocholiny, które mogą stymulować pracę mózgu i pomóc w stabilizacji bariery krew-mózg.
  2. Polifenole: Polifenole zawarte w kawie mogą zapobiegać uszkodzeniom tkanek przez wolne rodniki, a także blokowaniu naczyń krwionośnych mózgu.
  3. Trigonellina: W ziarnach kawy znajduje się duże stężenie trigonelliny, która również może aktywować przeciwutleniacze, chroniąc w ten sposób naczynia krwionośne mózgu.

Czy niektóre rodzaje kawy są lepsze od innych?

Pomimo korzyści, nie każda substancja zawarta w kawie jest pomocna. Kawa niefiltrowana zawiera naturalne olejki zwane diterpenami, które zwiększają poziom cholesterolu LDL. Mogą one potencjalnie powodować pogrubienie i stwardnienie ścian tętnic w mózgu (choć mają pewne pomocne właściwości przeciwzapalne).

Akrylamid, substancja chemiczna powstająca podczas palenia ziaren kawy, może hamować neuroprzekaźnictwo, niszczyć neurony dopaminowe i zwiększać stres oksydacyjny. Ilość akrylamidu w kawie może być różna, ale w świeżych, ciemno palonych ziarnach kawy jest go na ogół najmniej.

Podsumowanie

Ponieważ w kawie znajduje się wiele różnych substancji chemicznych, naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy kawa może chronić przed demencją. Jednak w przypadku umiarkowanego spożycia kawy więcej jest dobrych efektów niż złych. Ponadto, może ona przynieść korzyści w późniejszym okresie życia.

Zaleca się spożywanie od dwóch do czterech filiżanek dziennie lub mniej niż 400 mg dziennie, a picie ciemno palonych, świeżo zmielonych ziaren kawy może zmniejszyć ilość niepożądanych substancji chemicznych.

Koniecznie podziel się z nami na Facebooku swoimi wskazówkami dotyczącymi pobudzania mózgu i pozostań z nami w kontakcie. Śledź nas również na Instagramie i Pintereście, gdzie znajdziesz więcej pomysłów i inspiracji.

Jak zawsze, polub to, pokochaj to, podziel się tym, rozprzestrzeniaj miłość!