28 czerwca 2016 Udostępnij

Ważne parametry i funkcje sokowirówek cz I

Jeśli chodzi o urządzenia do wyciskania soku to mamy do wyboru różne propozycje sprzętów. Znajdą się klasyczne sokowirówki jak i też kompleksowe wyciskarki oraz wyciskarki do cytrusów.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wirówka, która jest tania i jednocześnie prosta w obsłudze, dlatego dobrze się sprawdza. Zasada działania opiera się na wyciskaniu soku z owoców przez wirujące sito z ostrzami. W ten sposób pojawia się sok, który następnie jest oddzielany od pulpy poprzez działanie siły odśrodkowej. Jeśli chodzi o sokowirówki to ich cechą charakterystyczną jest to, że powstający sok będzie klarowny. Tym samym można oczekiwać, że dobrze się sprawdzi.  (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/sokowirowki/) Niestety nie zostaną zachowane w nim wszystkie wartości. Jednocześnie sprzęt nie pracuje z owocami jagodowymi typu maliny, dlatego nie będzie można przygotowywać takiego soku. Podobnie nie ma szans na przerobienie warzyw liściastych co dla niektórych również może mieć istotne znaczenie, dlatego warto taką kwestię również wziąć pod uwagę. Wadą sokowirówki będzie również to, że pracuje ona dość głośno, a urządzenie dość trudno będzie się czyścić. Po każdym użyciu sprzęt musi być rozkręcony i podzielony na pojedyncze części tak by dało się je umyć.

Drugim typem urządzeń do wyciskania soku jest również wyciskarka. Działa ona nieco inaczej, ponieważ wolnymi obrotami miażdży owoce. Taki sprzęt będzie pracować nieco wolniej i pozyskiwanie soku będzie dłużej trwało, ale będzie on lepszy jakościowo, dlatego dobrze będzie tą kwestię wziąć pod uwagę. Jednocześnie pozyskiwany w ten sposób sok będzie się charakteryzował nieco lepszą jakością. Przede wszystkim te czynniki, które musimy brać pod uwagę to brak szybkiej pracy urządzenia co ogranicza podnoszenie temperatury i tym samym nie będą niszczone te cenne składniki soku, które dla przeciętnego człowieka będą rzeczywiście najważniejsze i szczególnie będzie się je brało pod uwagę. Wyciskarka to również takie urządzenie, które pracuje bardzo dobrze z warzywami liściastymi, ziołami i będzie można z nich przygotowywać smaczny i co najważniejsze również odpowiednio zdrowy sok.